Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09BPYPS7236A1ZB
Call 08047651886 82% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 50 kg/hr |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | 1- Stage |
| Usage/Application | For Pasta Making |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 15kW |
| Die Material | SS 304 |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS |
| Phase | 3 |
| Machine Power | 8 kW |
| Voltage | 415V |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | SKI781 |
| Brand | SK Industries |
We are the Leading Manufacturer and Supplier of 50 Kg/Hr Pasta Making Machine accross India. These products are made up of best alloy and Metals.
We are offfering 50 kg/hr Pasta Making Machine to our clients. Continuous cycle extruder for the production of short cut pasta of any shapes depending on the pasta die fitted. Simple & Practical use, the extruder is entirely built in stainless steel and mounted on heavy channel frame. The feeding screw has an external coating in hard crome material suitable to feed properly. Mixer with automatic transfer system of dough into the production hopper, continuous mixing system. Extruder has been an Automatic cooling system. Automatic cutter with electronic control of cutting speed. Everything is controlled by fully Automatic control panel.
View Complete details