Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09BPYPS7236A1ZB
Call 08047651886 82% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 7.5 hp |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | For Macaroni Making |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 15kW |
| Die Material | SS 304 |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Weight | 1200 kg |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Output | 100 kg |
| Brand | SKI |
| Model Number | SKI365 |
| Power Consumption | 12 kW |
A macaroni making machine is a piece of equipment designed to produce macaroni, and often other pasta shapes, in a commercial or industrial setting. It typically involves mixing ingredients, kneading, shaping, cutting, and drying the pasta, often with automatic features and varying capacities depending on the specific model.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Production Capacity | 300 kg/hr |
| Motor Power | 60 HP |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | For Making Macaroni |
| Finish | Polished |
| Installed Power | 17kw |
| Die Material | SS 304 |
| Material Of Construction | SS 304 |
| Material | SS |
| Capacity | 1000 kg/h |
| Features | Easy to operate and maintain. Contact parts are food grade. Standard parts ensure long life. |
| Phase | 3 |
| Machine Power | 40-80 kw |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 1 YEAR |
| I Deal In | New Only |
| Output | 1000 KG/H |
| Model Number | SKI783 |
| Brand | SK Industries |
Easy to operate and maintain.
Contact parts are food grade.
Standard parts ensure long life.
AC Motor : 60 HP. (Make: CG/ Siemens)
Capacity : 900 -1000 Kg/h.
Gear Box : Make: Premium.
A C Geared motor : 5 HP for hopper.
A C Motor : 5 HP For vacuum pump.
A C Geared Motor : 1.0 HP for cutter.
M O Screw & Barrel : Mild steel with hard chroming.
M O C : Painted Mild Steel with S S cladding
Cooling System : Yes. Water cooling
Electric supply : 415 V 50 Hz 4 wire
Additional Information:
View Complete details